cs

Hlavní velín

zelivka_schema3_velin

Mozek úpravny

Mozek úpravny

Průtok vody z přehrady až po vodojemy v Jesenici je sledován a řízen z hlavního velínu. Dispečeři sledují vše od stavu jednotlivých technologií, přes zvyšující se kvalitu postupně upravované vody až po množství dodávané vody do jednotlivých zásobních potrubí. Voda je pod nepřetržitou kontrolou  po celé její trase.

Přímo z úpravny je voda dodávána do měst Zruč nad Sázavou, Ledeč nad Sázavou, Světlá nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Čechtice, Humpolec, Pelhřimov a Pacov. Ze štolového přivaděče jsou pak zásobovány Trhový Štěpánov, Vlašim, Divišov, Čerčany, Benešov, Velké Popovice, Jílové, Davle, Luka pod Medníkem, Týnec nad Sázavou, Jesenice a Průhonice. Z pražské vodovodní sítě se pak voda dodává do Říčan, Roztok, Berouna, Černošic a dalších obcí středočeského regionu. Výkon úpravny dispečeři mění v závislosti na potřebě vody. 

Rybí hlídka

Rybí hlídka

Obsluha velínu nepřetržitě dohlíží i na dvě akvária. V nich mladí pstruzi duhoví reagují na kvalitu vody z nádrže, která akvárii nepřetržitě protéká. Pokud by s vodou bylo cokoliv v nepořádku, ryby změní chování a obsluha vodárny provede opatření.

To ale není jediná situace, kdy ryby pomáhají s kvalitou vody. Skladba rybích druhů ve vodárenské  nádrži dokáže ovlivnit kvalitu odebírané vody. Proto lidé pomocí řízené osádky udržují stavy dravých či planktonožravých ryb v optimální rovnováze.

Dezinfekce chlorem

Dezinfekce chlorem

Na závěr celého procesu úpravy se voda přidáním chloru ochrání před působením a množením mikroorganismů. Je to taková “preventivní dezinfekce” na cestu ke spotřebiteli. Chlor se z vody uvolňuje postupně a působí delší dobu. Ani ten však ve vodě nezůstane navždy. Před vstupem vody do vodovodní sítě Prahy je ochranná dávka zopakována v množství, které zabezpečí její cestu do našich bytů. Chlor je v množství, které do pitné vody přidává, zdravotně nezávadný. Do vody se ho dává opravdu málo.

Továrna na vodu

Továrna na vodu

Úpravna vody Želivka byla slavnostně uvedena do provozu 25. května 1972. V první fázi postačila pro zásobování Prahy výrobní kapacita 3 300 m3/s, kterou zajišťovaly koagulační nádrž a písková filtrace. V další etapě výstavby, která byla ukončena v roce 1987, byla zvýšena kapacita úpravny více než dvojnásobně. Byla rozšířena čerpací stanice surové vody pod hrází, byly vybudovány nový výtlačný řad, nová hala filtrace, dávkování chemikálií a nová chlorovna. V roce 1987 tak získala úpravna vody Želivka maximální výkon 7 000 l/s surové vody. V době dokončení výstavby se jednalo o největší úpravnu vody v Československu i v Evropě.

Víte že...

... pokud vám teče z kohoutku mléčně zakalená voda, nejedná se o chlor, nýbrž o bublinky kyslíku? Chlor už dávno vyprchal.

Pokud se chcete dozvědět víc, pokračujte do dalších částí úpravny...

Vodní nádrž Švihov              Úprava vody              Štolový přivaděč