Podstata procesu umělé infi ltrace kopíruje přírodní filtraci. Podmínkou je kvalitní surová povrchová
voda a vhodné horninové prostředí. Pro odběr vody z Jizery byl zbudován pohyblivý jez s odběrným objektem. Odtud putuje voda přes česle do čerpací stanice a z ní do úpravny vody. Zde dochází jen k jednoduchému mechanickému předčištění na pískových rychlofiltrech. Následuje načerpání do vsakovacích van a vodě zde trvá přibližně jeden den, než se vsákne do podložní zvodnělé vrstvy.
Takových nádrží je v káranské oblasti 15, jsou široké 10-30 m, hluboké 2,5 m a dlouhé od 100 do 500 m. Celkem zabírají plochu sedmi hektarů a pitné vody se zde získá 700-900 l/s. Dno vany tvoří štěrkopísek z nedaleké pískovny. Jednou ročně se odebere 5 cm vrstva písku, tím se obnoví vsakovací schopnost. Upravovaná voda proteče vrstvou štěrkopísků ve vsakovací vaně a horninovým podzemním prostředím, čímž získá typickou zvýšenou tvrdost a nižší teplotu. Následně je voda jímána studnami spojenými násoskami.
Pitná voda přivedená ze všech tří typů zdrojů se v úpravně vody Káraný smíchá, hygienizuje na cestu chlorem a třemi výtlačnými řady odchází ke spotřebitelům. Výtlačné řady I. a II. jsou zaústěny do vodojemu na Floře. Výtlačný řad III. do vodojemu Ládví.
Ve 30. letech minulého století byl postaven II. výtlačný řad do Prahy a železobetonový most přes řeku Jizeru, který vyřešil dopravní spojení vodárny s jímacími i výtlačnými objekty. V letech 1965-1969 byla vybudována umělá infiltrace o výkonu 900 l/s, která přinesla zdvojnásobení kapacity káranské vodárny. A výstavba nové odželezovny pro úpravu artéské vody v 70. letech nahradila dosluhující objekty. V roce 1993 byl vybudován třetí výtlačný řad.
...délka všech 15 vsakovacích nádrží je 5,5 km?
Pokud se chcete dozvědět víc, pokračujte do dalších částí úpravny...