cs

Rozsáhlá stoková síť

distribuce_kanalizace1

Od spotřebitele zpět do přírody

Od spotřebitele zpět do přírody

Pod historickými i novodobými ulicemi Prahy se skrývá rozsáhlá síť kanalizačních stok, která nepřetržitě odvádí odpadní vody ze všech toalet, koupelen, kuchyní a průmyslových zařízení. Důležitou funkci hraje také při odvádění dešťové vody, aby i při intenzivním dešti zůstaly ulice čisté. Vtokem do jednotné kanalizační sítě dešťovými vpusťmi se dešťová voda mísí s vodou splaškovou a společně pokračují do některé z čistíren odpadních vod.

Ochrana zdraví i přírody

Ochrana zdraví i přírody

Důmyslný kanalizační systém, budovaný již 120 let, má nezastupitelnou a klíčovou roli pro zachování čistoty a hygieny městského prostředí. Chrání tím zdraví obyvatel a životní prostředí.

4000 kilometrů

4000 kilometrů

Pražský kanalizační systém tvoří rozsáhlá soustava různých staveb, které se nacházejí jak pod zemí, tak nad zemí. Sestává z téměř 4 tisíc km stok (což je tolik, kolik je to vzdušnou čarou z nejjižnějšího bodu Evropy k tomu nejsevernějšímu), více než jednoho tisíce kanalizačních přípojek a 349 čerpacích stanic odpadních vod. To není vše: ústřední čistírna odpadních vod v Praze 6 na Císařském ostrově ročně vyčistí 92 % všech odpadních vod z Prahy, doplňuje ji 22 pobočných čistíren v okrajových částech města, které nelze připojit do ústředního kanalizačního systému.

Počátky městské kanalizace

Počátky městské kanalizace

Příběh městské kanalizace se neodehrává jen v novodobé historii Prahy. Archeologické nálezy kanalizačních zařízení jdou ruku v ruce s nálezy nejstarších městských civilizací napříč kontinenty. Inspirace antickými předchůdci byla patrná i ve snahách středověké Prahy o zlepšení hygienických podmínek. První stoky – například ty v areálu Strahovského kláštera nebo v dnešní Nerudově ulici z 12. století – sice nebyly dokonalé kvůli nedostatečnému sklonu a plochému dnu, představovaly ale důležitý krok k modernímu odvádění a čištění vody.

Vývoj od 17. století

Vývoj od 17. století

V 17. století byla kamenná konstrukce Klementina a následné pokusy o komplexní podpovrchovou kanalizaci v 18. století důkazem neustálého úsilí Prahy o vytvoření efektivního a spolehlivého systému odpadních vod.

Tyto počáteční projekty, i přes jejich technická omezení, ukázaly cestu k dnešním sofistikovaným technologiím v oblasti vodního hospodářství.

Víte že...

... se odpadní vody po náročném čisticím procesu vracejí zpět do přírody?

Pokud se chcete dozvědět víc, pokračujte dále...

Krása skrytá v podzemí