cs

Krása skrytá v podzemí

distribuce_kanalizace2

Důmyslný labyrint stok

Důmyslný labyrint stok

Město je protkáno promyšleným labyrintem stok a trubek, které jsou vyrobeny z nejrůznějších materiálů. Buď jsou předvyrobené z kameniny, betonu, litiny, oceli, plastu či sklolaminátu a vložené do vyhloubeného tunelu, nebo stoky na místě budují specializovaní zedníci z kanalizačních cihel s nepropustnými vlastnostmi, a to většinou do vejčitého tvaru, který je výhodný nejen z hydraulického hlediska, ale lépe také odolává tlaku zeminy.

Šachty, spadiště, shybky...

Šachty, spadiště, shybky...

Pod pojmem stoková síť je třeba si představit ještě mnohem víc než samotné stoky. Svému účelu zde slouží i vstupní, větrací, měrné či proplachovací šachty, spadiště a skluzy pro řešení většího sklonu, než je maximální možná průtočná rychlost. Dále jsou to čerpací stanice pro překonání výškových rozdílů či čerpání vody při povodních, podchody pod dráhou a pozemními komunikacemi, shybky pod řekami a různá protipovodňová opatření. Ta jsou na kanalizační síti na území Prahy ostatně instalována v celém úseku Vltavy: hradidlové komory, odlehčovací komory a potrubí, povodňové uzávěry, propoje hlavních stok a nově i retenční nádrž v Karlíně.

Geniální plán inženýra Lindleye

Geniální plán inženýra Lindleye

Zvyšující se počet obyvatel města a hygienické poměry přiměly představitele města přemýšlet o přípravě systémového řešení pražské kanalizační sítě a čištění odpadních vod. Byla vyhlášena soutěž na projekt komplexního řešení pražské kanalizace. Výsledkem měl být jednotný systém pro všechny části města s možností pozdějšího připojení okolních předměstí. Po mnohých návrzích byl osloven anglický inženýr William Heerlein Lindley, který navrhl ucelený koncept řešení odvodnění Prahy.

Nejde jen o odpadní vodu

Nejde jen o odpadní vodu

Koncept přihlížel k možným povodním, silným dešťům, vyrovnal se s nutností razit tunel skrz skálu pod Letnou tak, aby celá stoková síť mohla být vyústěna u Císařského ostrova v Bubenči. Tam byla také umístěna čistírna odpadních vod. Samotná síť stok pak byla rozčleněna na soustavy A a B. První z nich odvodnila části města, které ústily do tunelu vyraženého do vrchu Letná, druhá sbírala odpadní vodu z Karlína a Holešovic.

Cílová stanice - Čistírna odpadních vod

Cílová stanice - Čistírna odpadních vod

Ukázalo se, že nárůst obyvatel města nejen že kanalizační systém nezaskočil, naopak kanalizace se rozrůstá o další kilometry potrubí a kmenové stoky stále stačí svou kapacitou na odvádění odpadních vod z celého města do Ústřední čistírny odpadních vod v Bubenči či do pobočných čistíren.

Víte že...

... tzv. Cizinecký vstup pod Staroměstskou radnicí je ukázkové místo pražské kanalizace, vybudované na přání císaře Františka Josefa I.?

Pokud se chcete dozvědět víc, pokračujte dále...

Rozsáhlá stoková síť